Urban Green

Support New York City's leading advocate for urban sustainability.





ABOUT US


Events Calendar




From the Blog


Search this site



Awards & Honorees

Urban Green Council relies on the dedication of many industry leaders, experts, and volunteers to advance our initiatives. Each year, we celebrate these extraordinary efforts at three key events: Annual Service Awards, our Annual Gala, and the EBie Awards. 

2013 Service Award Winners - October 9, 2013

Building Resiliency Task Force
Jack Bailey
     OneLux Studio
Greg Bauso
     Monadnock Construction
Les Bluestone
     Blue Sea Development Co.
Daniel Bower
     Goldman, Sachs & Co.
Aine M. Braziln
     Thornton Tomasetti
James Colgate
     Department of Buildings
Susanne Des Roches
     Port Authority of NY & NJ
Dan Eschenasy
     New York City Department of Buildings
Scott Frank
     Jaros, Baum & Bolles
Chris Garvin
     Terrapin Bright Green, COOKFOX Architects
Aine M. Braziln
     Thornton Tomasetti
Ramon Gilsanz
     Gilsanz Murray Steficek LLP Patricia Harris
      Zetlin & De Chiara LLP
Nico Kienzl
     Atelier Ten
Arthur Klock
     UA Local 1
Richard A. Leentjes
      FM Global - New York Operations



We recognized the dedicated individuals who have driven our Building Resiliency and Green Codes work.













Maureen McGeary Mahle
     Steven Winter Associates
Walter J. Mehl
     Jaros, Baum & Bolles
Gita Nandan
      Thread Collective, LLC
Signe Nielsen
     Mathews Nielsen Landscape Architects
Philip F. Parisi, Jr.
     Jaros, Baum & Bolles
Richard A. Leentjes
      FM Global - New York Operations
Stephen Rizzo
     RizzoGroup
Grant Salmon
     Steven Winter Associates
Jon Weiskopf
     Steven Winter Associates
Phillip White
      Kohn Pedersen Fox Associates PC
Marc Zuluaga
     Steven Winter Associates
Grant Salmon
     Steven Winter Associates

Green Codes
Marianna Vaidman Stone
     Urban Green Council

2013 EBie Awards - June 19th, 2013

Urban Green Council is proud to announce our 2013 EBie Winners, which represent work on an impressive range of building types from across the country. After careful deliberation, the EBie Jurors chose to give awards in six categories. Winners were announced LIVE at the EBie Awards on June 19 in New York City!



THE ALL-ROUNDER
Ken Fais, 1740 Broadway

THE SMOOTH OPERATOR /
Dennis Skelly, Reflections II

THE REFORMED GAS GUZZLER /
Greg Sherman, Pinewood Hall
Dennis Skelly, Reflections II

SHINE A LIGHT ON ME
John Lalley, Davis & Warshow LED Retrofit

THE REFORMED DRINKER
John Barnes, 360 Hamilton Avenue

THE VERDANT BRAINIAC
Ashish Dua, Standard Motor Products Building - Brooklyn Grange

2012 Gala - December 6th, 2012



Over 300 friends and colleagues joined Urban Green Council at Tribeca Rooftop on December 6th for our 10th Anniversary Gala to honor the work of Geraud Darnis and Bob Fox.

Geraud Darnis
President & CEO, UTC Climate, Controls & Security

Bob Fox
Partner, Cook+Fox Architects; Partner, Terrapin Bright Green

2012 EBie Awards - June 28th, 2012

Urban Green Council is proud to announce our first-ever EBie Winners, which represent work on an impressive range of building types from across the country. After careful deliberation, the EBie Jurors selected 18 Finalists out of a total of 67 entries. Winners were announced LIVE at the EBie Awards on June 28 in New York City!

 



1. THE ALL-ROUNDER
    Glen Neville, Deutsche Bank 60 Wall Street

2. THE SMOOTH OPERATOR /
3. ALL REVVED UP AND READY TO GO
    Toby Barlow, The Greening of Team Detroit

4. THE REFORMED DRINKER /
5. TAKE ME TO THE RIVER
    Steve Allwine, Johnson Braund Offices

7. THE REFORMED GAS GUZZLER
    Jesse Dillard, Dallas Museum of Art
    Klas Haglid, 145 Talmadge Road
    Caroline Kelty, Rosa Parks Elementary School

8. SHINE A LIGHT ON ME
    Dennis Luster, Fountainhead Business Park II
    John Sarich, Wiiliam Beaver House

11. THE VERDANT BRAINIAC
    Phil Silver, 2311 4th Street
    Marc Zuluaga, Carlyle Towers

2012 Service Award Winners - June 5th, 2012



Jessica Cooper
     LB Architects
Laura Popa
     New York City Council
Tony Saracino
     Associate, Syska Hennessy Group
Howard Slatkin
     Department of City Planning
John Sullivan
     UA Plumbers Local 1 Trade Education Fund
Adrian Tuluca
     Viridian Energy & Environmental, LLC

2011 Gala Honorees - January 19th, 2012



Rohit Aggarwala
Special Advisor to the Chair, C40 Cities Climate Leadership Group

David Finkel
President & COO, Davis & Warshow

Over 350 friends and colleagues gathered at Tribeca Rooftop on January 19th to honor Rohit Aggarwala and David Finkel for their outstanding efforts in greening our city.

2011 Service Award Winners - June 14, 2011


Pat Gallagher
     BP Mechanical Corporation
Brittany Grech
     YRG Sustainability
Saverio Grosso
     ENERActive Solutions
Krista Pilot
     PepsiCo
Tom Sahagian
     Power Concepts, LLC
Judith Webb
     U.S. Green Building Council
Brian Wennersten
     SKYed, LLC
Marc Zuluaga
     Steven Winter Associates

2010 Gala Honoree - November 4th, 2010



David R. Greenbaum
President of the New York Office Division of Vornado Realty Trust

Over 350 friends and colleagues gathered at Tribeca Rooftop to honor David for his outstanding efforts in greening our city.

On David’s watch, Vornado has made an impressive corporate commitment to sustainability here in New York through the management of over 10 million square feet of LEED EB certified buildings, innovative tenant engagement programs, and a new cogeneration plant at One Penn Plaza.

2010 Service Award Winners - June 22, 2010

Green Codes Task Force
Hilary Beber
     Mayor’s Office of Long-term Planning &
     Sustainability

James Belluardo
Tal Golomb
     Fried, Frank, Harris, Shriver & Jacobson LLP
James Stawniczy
     Bovis Lend Lease
Deborah Taylor
     NYC Department of Buildings



We recognized eight extraordinary individuals in a range of program areas at our Annual Service Awards.











GPRO
Rebecca Lurie
     Consortium for Worker Education
Scott Sears
     Sears Associates

Emerging Professionals
Keith Amann
     YRG Sustainability

Programs Volunteer
Maya Jaber Camou

2009 Gala Honorees - September 22, 2009

Mark S. Nicholls
Senior VP of Bank of America

George Pataki
Fmr. Governor of New York

 

2009 Service Award Winners

Green Codes Task Force
Chris Benedict
     Architecture & Energy Ltd
Christopher Diamond
     Steven Winter Associates
Chris Garvin
     Cook+Fox Architects
Ellen Honigstock
     Ellen Honigstock Architect PC
Laurie Kerr
     Mayor's Office of Long-Term Planning
     & Sustainability

Charlotte Matthews
     Related
Michael Mehl
     Jaros, Baum & Bolles
Signe Nielsen
     Mathews Nielsen

Programs Volunteer
Gwen Kilvert
     Science Applications International Corp.


Emerging Green Builders
Molly Garretson
     HLW International LLP


GPRO Curriculum Working Group
Lee Chapman
     Skanska USA Building
Robin Delk
     Sheet Metal Workers Local 28
Alan Doubert
     Forest Electric
Richard Eiden
     NYC School Construction Authority
Arthur Klock
     Plumbers Local 1
John Sarich
     Albanese Organization
James Stawniczy
     Bovis Lend Lease
Robert Williams
     Zubatkin Owner Representation

2008 Gala Honorees - October 17, 2008

Mayor Michael R. Bloomberg
& City Council Speaker Christine C. Quinn
New York City

Jeff Blau
President of Related Companies

Jeff Zucker
President & CEO of NBC Universal


Share